Wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową

Toksyna botulinowa typu A jest oczyszczonym białkiem, które w niewielkich ilościach wprowadza się za pomocą iniekcji do mięśnia doprowadzając do jego relaksacji.

Blokując czynność mięśni mimicznych uzyskuje się szybki efekt wygładzenia zmarszczek a nawet całkowite ich usunięcie. Preparat zaczyna działać w okresie od 2 do 10 dni, zaś maksymalny efekt jest widoczny po około 2 tygodniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 4-6 miesięcy i zależny jest od rodzaju mięśnia oraz mimiki twarzy pacjenta. Już po jednokrotnym zabiegu skóra twarzy wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta a zmarszczki ulegają spłyceniu.

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie oraz zasinienie w miejscu wkłucia. Objawy ustępują samoistnie.

Zabiegi można powtarzać co 4-5 miesięcy.
Od razu po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności. Wskazane jest, aby pacjent powstrzymał się od picia alkoholu i palenia papierosów bezpośrednio po ostrzyknięciu preparatem.

Terapia stosowana jest w profilaktyce tworzenia się zmarszczek mimicznych, dlatego najlepiej zastosować ją jeszcze przed wytworzeniem się takich zmian. Nie ma jednak limitu wieku, w którym można wykonać zabieg.

Przeciwwskazania:

  • choroby układu sercowo-naczyniowego
  • choroby nerwowo-mięśniowe (myasthenia gravis, zespół Lamberta-Eatona)
  • ciężka alergia
  • ciąża i karmienie piersią
  • infekcje skórne w miejscu wstrzyknięcia
  • zażywanie niektórych leków np: gentamycyna, tobramycyna, klindamycyna, linkomycyna cyklosporyny, aminoglikozydy, D-penicylamina, aminochinolony, chinidyna, leki przeciwmalaryczne, leki stosowane w leczeniu ALS i chorobie Alzheimera.
  • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)

Działania uboczne występują bardzo rzadko, są chwilowe i odwracalne.

Należy zawsze poinformować lekarza o występujących chorobach i przyjmowanych lekach.